Apmeklēja Ķīpsalas starptautisko izstāžu centru, kur norisinājās dažādi ar dizainu saistīti pasākumi: mēbeļu, interjera, apgaismojuma un dizaina izstādes “Furniture & Design Isle 2023”; semināri, kuros diskutēja par nozares aktualitātēm; konsultācijas ar interjera dizaineriem. Paralēli notika arī gaismas konference “LightUp!” Izstādēs topošie dizaineri apskatīja jaunākās mēbeļu, dizaina un gaismas ķermeņu kolekcijas no dažādām valstīm, oriģinālus interjera elementus no meistariem. Plašajā un daudzveidīgajā ekspozīcijā varēja atrast visu nepieciešamo mājokļa interjera labiekārtošanai.

Studiju programmas “Dizaina tehnoloģijas” 1. kursa studente Malēna Careva raksta: “Visspilgtāk atmiņā palika trauki, kas gatavoti no divām dažādu trauku kombinācijām, kā arī gaismas ķermenis, kas rotāts ar putnu spalvām. Apskatījām arī alpakas kažoka izstrādājumus – paklājus, spilvenus un daudz ko citu. Apjautājot pārdevējus, uzzinājām, ka vilna no alpakām tiek iegūta humāni, dzīvnieku nenogalinot. Izstāde tiešām likās iespaidīga, tajā varēja redzēt ļoti daudz. Apskatot izstādi es ieguvu jaunus iespaidus, pieredzi un zināšanas par interjeru un tā sastāvdaļām”.

RTA studente Inese Priekule par Ķīpsalas izstādēm “Furniture & Design Isle 2023” izsakās: “Košas, krāsainas, daudz radošu izpausmju un ideju, tehnoloģiski oriģinālu risinājumu, interesantu detaļu un interjera priekšmetu, kuri telpai piešķir savu raksturu, noskaņu. Izstādēs varēja atrast nepieciešamo katrai gaumei, dažādiem interjera stiliem.  Profesionāļiem un jomas speciālistiem bija iespēja dibināt sakarus, veidot sadarbību”. 

Pēc Ķīpsalas centra dizaina pasākumu apmeklējumiem ekskursanti devas uz Mākslas muzeju “RĪGAS BIRŽA”. Jaunieši apbrīnoja muzeja ēkas arhitektūru un iespaidīgo interjeru, kā arī iedvesmojās no muzeja patstāvīgajās ekspozīcijās redzētā, apskatīja arī glezniecības izstādi “Sapņu gūstekņi”.

Topošais dizainers Guntars Jermoļenko par redzēto izstādēs saka: “Mākslas muzejs “Rīgas Birža” ir vieta, kur māksla un kultūra saplūst, radot īpašu un iedvesmojošu pieredzi. Muzejs iepazīstina ar daudzveidīgo mākslas pasauli, piedāvājot apbrīnojamas izstādes un kolekcijas no dažādiem laikmetiem un kultūras kontekstiem. Manā vizītē Mākslas muzejā “Rīgas Birža” esmu sajutis izcilu mākslas vērtību un aizraujošu māksliniecisko izteiksmi. Šeit ne tikai var iepazīties ar Latvijas mākslas vēsturi, bet arī izbaudīt pasaules mākslas šedevrus. Eiropas mākslas kolekcija ir vienkārši apburoša, un muzeja ekspozīcija sniedz izcili informatīvu un estētisku pieredzi”. 

Savukārt studente Rūta Jaunzema par redzēto izsakās: Mākslas muzejā “Rīgas birža” ir ļoti plašs mākslas darbu klāsts, par īpaši interesantu uzskatu Dienvidaustrumāzijas mākslas kolekciju. Šajā izstādē ir daudz porcelāna izstrādājumu – no figūriņām līdz sadzīves priekšmetiem, traukiem un tekstila izstrādājumiem. Smalku detaļu daudzums, kas ir raksturīgs Dienvidaustrumuāzijai ir iespaidīgs. Vācu romantisma izstādē “Sapņu gūstekņi” guvu dziļāku ieskatu par šo mākslas stilu, lai gan mākslinieku rokraksts atšķiras, labi var saskatīt svarīgās stila iezīmes. Abas šīs izstādes palīdzēja man iegūt dziļāku ieskatu mākslā, kas noteikti noderēs nākotnes projektos”.

Ekskursijas beigās tika apmeklēts arhitektūras ziņā grandiozi pompozais “Latvijas Nacionālais mākslas muzejs”. Paralēli muzeja ēkas arhitektūras un interjera apbrīnai, tika apskatītas vairākas izstādes gan muzeja fondu patstāvīgās, gan mainīgās ekspozīcijas, kā, piemēram, izcilā foto izstāde: “Sandro Millers. Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem” un izstāde: “Tikai neraudi! Feministiskie skatījumi Latvijas mākslā: 1965–2023”. Īpaši iespaidīga bija izstāde “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”.

1. kursa students Adrians Misāns par Latvijas Nacionālās mākslas muzejā redzēto saka: “Latvijas nacionālais mākslas muzejs pozitīvi pārsteidza ar plašo mākslas darbu klāstu, kur var ērti apskatīt dažādu laika mākslinieku darba stilus. Patīkami iespaidīgi palika fotogrāfa Sandra Millera izstāde. Viņa fotogrāfijas veido aizraujošu un ļoti atpazīstamu stilistiku, kur fotogrāfa un aktiera tandēms veido ironisku un kritisku spēli starp attēlu un to atkārtojumiem”.

Liels paldies RTA vadībai, īpaši Izglītības, valodu un dizaina fakultātes dekānam Jānim Dzervinikam un finanšu analītiķei Olgai Trančenokai par doto iespēju piedalīties tik daudz iespaidiem bagātā mācību ekskursijā!

Docente Diāna Apele